Ergens rond de twee jaar beginnen kinderen korte zinnen van twee woorden te maken. Dan is het belangrijk om jouw kind goed te laten voelen dat je begrijpt wat hij/zij zegt. Dit zal je zoon of dochter aanmoedigen meer te gaan zeggen. Neem de tijd voor een gesprekje. Luisteren naar en praten met je kleuter is erg belangrijk en goed voor zijn of haar ontwikkeling.
Loes geeft tips voor goede communicatie met je kleuter.
Neem de tijd om naar je kleuter te luisteren. Ga op vaste momenten met je kind in gesprek. Bijvoorbeeld tijdens het eten of naar het bed gaan.
Voer korte gesprekjes. Zo wordt hij of zij aangemoedigd om vaker naar je toe te komen. Bijvoorbeeld om iets te vertellen of om je iets te laten zien.
Bedenk dat het heel gewoon is dat vier, vijf jarigen af en toe moeilijk uit hun woorden komen. Probeer ze dan niet te onderbreken en hun zinnen af te maken.
Praat met je kind. Benoem dingen waar je kind naar kijkt. Spreek geen babytaal en geen lange zinnen.
Benoem ook je gevoelens. Je kind leert zo gevoelens van zichzelf en van anderen kennen. Je kind leert zo ook om over eigen gevoelens te vertellen.
Moedig je kleuter aan om vragen te stellen. Beantwoord je kind met woorden die hij begrijpt.
Luisteren kun je leren. Vertel duidelijk wat je bedoelt. Vertel ook wat de gevolgen zijn als je kind niet luistert.
Prijs je kleuter als hij of zij luistert en doet wat hem of haar wordt gevraagd.
Goed luisteren lukt alleen als je je hoofd helemaal leeg hebt. Dus neem de tijd en concentreer je op het gesprek.
Neem voor meer informatie contact op met Loes of de jeugdgezondheidszorg.
Lees ook de folder: Tips voor taal
Het coronavirus raakt ook de opvoeding. Lees in de tips van Loes hoe je als ouder omgaat met de opvoeding ten tijde van corona.
Lees alle corona tipsHoe mediawijs is jouw kind? Je geeft je kind een tablet, telefoon of afstandsbediening en je hebt er letterlijk geen kind meer aan. Handig?
Meer over mediawijsheidVolg bij Loes een online cursus rondom de thema's opvoeden en ouderschap. Voor jou als ouder zijn er twee cursussen!
Bekijk het cursusaanbodGaan jullie scheiden en zijn er kinderen bij betrokken? Dan komt er veel op jullie af. Krijg hulp met de scheidingswijzer van Loes.
Ga naar de scheidingswijzerElke dinsdagochtend ben je van harte welkom in het Glazen Huis in Klein Driene
Bekijk agenda itemBen je zwanger of heb je een baby, dreumes of peuter? En lijkt het je leuk om andere ouders te ontmoeten? Bezoek dan eens het Mammacafé in de bibliotheek.
Bekijk agenda itemDeze webinar is bedoeld voor aanstaande ouders van een eerste kindje. Of als..
Bekijk agenda itemBorstvoeding is een proces dat jullie samen met je baby leren. Een goede voorbereiding..
Bekijk agenda itemEen relaxte baby, hoe dan? Een pasgeboren baby heeft tijd nodig om te wennen..
Bekijk agenda item